חוקי העבודה

תחום דיני העבודה אינו תחום משפטי עצמאי. יש לו הקשר חוזי, הקשר קנייני, הקשר חוקתי, הקשר נזיקי וכן מתחום דיני התאגידים, כך שבעצם דיני עבודה הוא אוסף של דוקטרינות שאין ביניהן הקבלה מתאימה, ובתחום זה יש אמירות ייחודיות. התחום הנקרא דיני עבודה הוא לקיחת אמירות משפטיות וניסיון להתאימן לסיטואציה שכיחה ביותר במשק, למעשה במשך רוב חיי האדם הוא נמצא בתחום שלדיני העבודה יש תחולה לגביו. כל קיום הדוקטרינה הזו נגזר מסיטואציית החיים של האדם במקום העבודה, סיום יחסי העבודה וכדו'. מכיוון שזו אכן סיטואציה נפרדת מאשר חוזים, קניין, נזיקין וכדו', וגם בהיבט כלכלי ופסיכולוגי – יש צורך ביצירת מערכת דינים נפרדת, ואכן השופטים בבתי הדין לעבודה מעלים בפסיקתם נימוקים רבים שהם לבר-משפטיים.

מבחינה זו, דיני עבודה דומים לדיני המשפחה – שתיהן דוקטרינות חיות שלמעשה אין בהן מרכיב ייחודי: הרכבה של חוזים, קניין, חוקתי ועוד, אך המשפחה היא מסגרת פרטית יותר ולכן ההתערבות בה מוגבלת בהשוואה לדיני העבודה.

דיני עבודה ייחודיים בכך שהם עוסקים בסיטואציה המקיפה, כאמור, את רוב חיי האדם, וגם בכך שלשיקולי ההכרעה בתחום דיני העבודה השלכות רבות על כלל המועסקים והמעסיקים במשק. יש להביא בחשבון נתון זה בכל הכרעה שתתקבל, והשפעות עתידיות של החלטות – עשויות למנוע את קבלתן.

משרד עורכי דין אגו, בועז-גבאי הינו משרד מוביל בתחום דיני עבודה. המשרד מייצג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה ובהגשת תביעות בבתי הדין, מתן ייעוץ וייצוג משפטי ועוד. באתר תוכלו למצוא מידע מגוון על: זכויות שומרים, ליטיגציה בבית דין לעבודה, זכויות עובדים, חוקי עבודה, חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, חוזה עבודה, פיצויי פיטורין, הודעה מוקדמת, פורום דיני עבודה, זכויות נשים בעבודה, פיטורין בהריון, ועדה רפואית, שעות נוספות, דמי הבראה,פנסיה,דיני עבודה בחו"ל, ימי חופשה, מאמרים על דיני עבודה ועוד…

מאמרים קשורים:

תביעות ביטוח- אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה אובדן כושר עבודה הוא מצב דרמטי וחשוב להתמודד עם השלבים הבאים: דיווח לביטוח לאומי: דווח לביטוח לאומי על המצב ופרטי המקרה, כדי להפעיל את הזכויות והתמיכה הנדרשת.

קרא עוד »
דילוג לתוכן